संकटकाल घोषणा लगत्तै प्रधानन्यायाधीश गिरफ्तार, पूर्व राष्ट्रपति नजरबन्दमा

माल्दिभ्समा राजनीतिक संकट चुलिदै जाँदा सरकारले संकटकालको घोषणा गरेर प्रधानन्यायधीसलाई पक्राउ गरेको छ ।

देशमा राजनीतिक संकट चुलिँदै गएका बेला प्रहरीले प्रधानन्यायधीशलाई नियन्त्रणमा लिएको हो ।सरकारले संकटकाल घोषणा गरेको केही घण्टामा प्रधानन्यायाधीश अब्दुल्लाह साइद र अर्का न्यायाधीश अलि हामिद पक्राउमा परेको त्यहाँको सञ्चारमाध्यमले जनाएका छन् ।

उनीहरूमाथि लगाइएको अभियोगबारे भने हालसम्म कुनै विवरण सार्वजनिक गरिएको छैन् । अदालतले गत साता राजनीतिक बन्दीहरूलाई रिहा गर्न दिएको आदेश मान्न राष्ट्रपति अब्दुल्लाह यामिनले अस्वीकार गरेपछि पछिल्लो संकटको स्थिति उत्पन्न भएको हो । त्यहाँका विपक्षीहरूले सरकारको कदम सफाया गर्ने खालको भएको बताएका छन् ।

अमेरिकी राष्ट्रिय सुरक्षा परिषदले विश्वको आँखा माल्दिभ्समा रहेको भन्दै त्यहाँको सरकार र सेनालाई कानूनी शासनको सम्मान गर्न आह्वान गरेको छ। राष्ट्रपति यामिनले सर्वोच्च अदालतले गत महिना राजनीतिक बन्दीहरूलाई रिहा गर्न र त्यहाँको विपक्षी सांसदहरूलाई पुनर्स्थापित गर्न दिएको आदेशको अवज्ञा गरेका छन् ।

गत साता सर्वोच्च अदालतले राजनीतिक बन्दीहरूको एउटा समूहलाई रिहा गर्न आदेश दिएको थियो। माल्दिभ्सका जनताले एक अर्कालाई सुरक्षित रहन भन्दै सन्देश पठाइरहेका छन् । सन् २०१३ मा यामिनले सत्ता हातमा लिएपछि माल्दिभ्समा स्वतन्त्र न्यायपालिका र अभिव्यक्ति स्वतन्त्रताबारे प्रश्नहरू उब्जिँदै छन ।

तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार