लुक्लामा भएको गोमा एयर दुर्घटनाको कारण चालकको लापर्वाही


गत जेठ १३ गते सोलखुम्बुको लुक्लामा भएको गोमा एयर (हाल समिट एयर) को कार्गाे विमान दुर्घटनाको कारण सरकारले आज सार्वजनिक गरेको छ । दुर्घटनाका सम्बन्धमा जाँच गर्न नेपाल सरकराद्वारा ५ सदस्यीय दुर्घटना जाँच आयोग गठन गरेको थियो । रत्न मानन्धरको अध्यक्षतामा गठित समितिले सोलुखुम्बुको लेन्जिङ हिलारी विमानस्थल लुक्लामा भएको दुर्घटनाको कारणको बारेमा जानकारी गराइएको छ ।

संस्कृति,पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन पर्यटन मन्त्रालयमा आयोजना गरिएको पत्रकार सम्मेलनमा जाँच आयोगले प्रतिकुल मौसमको कारण दुर्घटना भएको निश्कर्ष निकालेको छ । आयोगले काठमाण्डौबाट लुक्लाको लागि विमान उड्दा पनि मौसमको अवस्था राम्रो नहुँदा क्षण–क्षणमा मौसममा परिवर्तन आइरहेका कारण पाइलटले मौसम सुध्रिने आशामा विमानलाई अगाडि बढाउँदा सो दुर्घटना भएको दाबी गरिएको छ ।

विमान अवतरण गर्ने २ मिनेट अगाडिदेखि सुरक्षित अवतरण गर्न सक्ने अवस्था नभएको बताउँदै अवतरणको ६४ सेकेण्ड पहिला को—पाइलटले रनवे देखेपछि ल्याण्डिङ गर्ने तयारी गर्दा हुस्सुले छोपेको र जाहाज रनवे भन्दा बाहिर ल्याण्ड गर्न खोज्दा दुर्घटना हुन पुगेको निश्कर्ष निकालिएको छ ।

जेष्ठ १३ गते उडेको गोमा एयरको सो उडान पाचाँ उडान थियो । चौँथो उडान सफल भएको गोमाको १ः२९ बजे उडेको विमान दुर्घटना हुँदा दुईजना पाइलटको मृत्यु भएको थियो ।

यस्तो छ दुर्घटनाको कारक

आयोगका अनुसार अवतरणको संवेदनशील क्षणमा गति न्यून पारिनुपर्ने र पांग्रा निकालि सकिएको अवस्थामा (फुल फ्लप सेलेक्सन)मा रहेको विमान अपर्झट उचाई लिने क्रममा अत्याधिक उचाई बढाउदा ड्रप श्रृजना भई तल बस्न पुगेको हो ।

आयोग टोलीले मौसम छिटो–छिटो परिवर्तन भएको अवस्थामा पाईलटले स्थिति नियन्त्रणमा लिन नसक्नु र समस्या हुँदाहुँदै पनि चालकले जबरजस्ती विमान चलाउँदा दुर्घटना भएको निश्कर्ष निकालेको छ ।

कार्यक्रममा संस्कृति,पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्री जितेन्द्र देवले जाँच समितिको प्रतिवेदन बुझ्दै सुरक्षित विमान उडानको बारेमा छलफल गर्ने बताए ।

तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार