आज राष्ट्रिय भूकम्प दिवस जनचेतनामुलक कार्यक्रम गरि मनाइँदै


आज राष्ट्रिय भूकम्प सुरक्षा दिवस जनचेतनामुलक कार्यक्रम गरेर देशभर मनाइँदैछ । आज भूकम्पबाट जोगिन विभिन्न चेतनामुलक कार्यक्रम गर्न लागेको सरोकारवाला सङ्घसस्थाले जनाएका छन् ।

विक्रम सम्बत् १९९० सालको महाभूकम्पको सम्झना गर्दै हरेक वर्ष माघ २ गते यो दिवस मनाउने गरिएको छ । आज काठमाडौलगायत विभिन्न शहरहरुमा जनचेतनामुलक कार्यक्रम हुँदैछन् । नेपाल सबैखाले प्राकृतिक विपतको उच्च जोखिममा रहेको देश हो । अझ भूकम्पका दृष्टिले त यो जोखिम अझ बढी छ । नेपाल नेपाल जमिनमुनिको प्रकोप अथवा भूकम्पीय जोखिमका दृष्टिले ११ औ जोखिमयुक्त क्षेत्रमा पर्छ भने काठमाडौ सबैभन्दा बढी जोखिमयुक्त शहर हो । कमजोर भौतिक संरचना, अव्यवस्थित वस्ती, निर्माण संहिता विपरीतका भवन लगायतका कारणले जोखिम बढाउँदै लगेको विज्ञहरु बताउँछन् ।

सरकारले भुकम्पीय जोखिमबाट बच्न पूर्व तयारी नीति बनाएपनि यसको पूर्ण कार्यान्वयन हुन सकेको छैन । भवन निर्माण आचारसंहिता लागू गर्न सकेमा मात्र भुकम्पबाट हुने क्षतिबाट बच्न सकिने विज्ञहरुको भनाई छ । भूकम्पको पूर्व तयारी र बच्ने उपायबारे जनचेतना जगाउन आज देशभर बिभिन्न कार्यक्रम हुँदैछन्

तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार