दामोदर न्यौपानेको ‘स्वर्णिम समय’

भन्ने गरिन्छ, पत्रकारिता हतारमा लेखिने साहित्य हो । तर, पत्रकारितासँगै आख्यान लेखनमा पनि दामोदर न्यौपानेका हात उत्तिकै चलायमान छन् ।

एकपछि अर्को कृति सार्वजनिक गर्न भ्याइरहेका न्यौपानले शनिबार बत्तिसपुतलीको शैली थिएटरमा ‘स्वणिर्म समय’ को घुम्टो उघारे ।

केही समयअघि मात्र ‘ट्यालेन्ट सो’ नामक पुस्तक बजारमा ल्याएका उनको पछिल्लो रचना संख्याको हिसाबले चौथो हो । खासगरी, बालबालिकाको कथा, मनोविज्ञान, सामाजिक अवस्थामा केन्दि्रत रहेर लेख्ने उनले यसपालि पनि त्यसैको फेर समातेका छन् ।

अर्थात्, ‘स्वणिर्म समय’ बाल्यकालको कथा हो, जो आजका चर्चित व्यक्तित्वहरुले भोगेर आए । यसमा साहित्यकार, चिकित्सक, प्रशासक, व्यवसायी, संगीतकर्मी आदिको बाल्यकालीन अनुभूति समेटिएको छ । यसमा राजनीतिकर्मी सुवासचन्द्र नेम्वाङदेखि साहित्यकार श्रवण मुकारुङसम्मका चार दर्जन स्रष्टाको बाल्यकाल उल्लेख छन् ।

दयनीय विगत वा बाल्यकाल झेलेर माथि उठेका कति व्यक्तित्व अहिलेका लागि आदर्श, मार्गदर्शक हुनसक्छन्, किताबले यसै भन्छ । कान्तिपुर पब्लिकेसन्सको बाल कोसेली ‘कोपिला’ संयोजन गर्ने क्रममा यो कृतिको गर्भधारण भएको न्यौपानको भनाइ छ । ‘यी पात्रले गरेका संघर्ष प्रेरणादायी हुने’ न्यौपानेको विश्वास छ । पुस्तक इस्टर्न पब्लिकेसनले प्रकाशन गरेको हो ।

तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार