कांग्रेसको लक्ष्यः चुनाव रोक्ने कि कम्युनिस्टको बहुमत छेक्ने ?

  मात्रिका पाैडेल  392 पटक हेरिएको

काठमाडौं । शनिबार बिहान कांग्रेसका एक प्रभावशाली नेताको घरमै चिया पिउने निम्तो मान्न पुगियो । उनले लामो कुराकानीका क्रममा भने- कांग्रेसले चुनाव सार्न खोज्दैछ भन्ने कम्युनिस्टहरुको स्यालहुँइया मात्र हो, चुनाव सारेर वा टारेर सबैभन्दा घाटा हामीलाई नै हुन्छ, त्यो आत्मघाती बाटोमा हामी किन जान्छौं ?

सर्वोच्च अदालतको एउटा आदेशबाट आत्तिएर दुई ठूला कम्युनिस्ट पार्टीका अध्यक्ष तथा पूर्वप्रधानमन्त्रीद्वय केपी शर्मा ओली र पुष्पकमल दाहाल अल्फा हाउसको पत्रकार सम्मेलनमार्फत धम्कीपूर्ण शैलीमा प्रस्तुत भएकोमा कांग्रेस नेता भित्रभित्रै मुर्मुरिएका रहेछन् ।

कुराकानीकै सिलसिलामा उनले भने- कम्युनिस्ट अधिनायकवादको धुँवा त्यही पत्रकार सम्मेलनबाट पुत्पुतायो । तर, पनि हामी तराईमा मधेसवादी दललाई धेरै सिट दिएर भए पनि कम्युनिस्टको बहुमत रोक्न जोसँग पनि सम्झौता गर्न तयार भइसकेका छौं ।

प्रचण्ड कृतज्ञ भए कि कृतघ्न ?

कांग्रेस नेताले यसो भनिरहँदा सुनसरी १ मा अशोक राईलाई छाडेर बाँकी सिट सुरक्षित गर्ने कांग्रेसको रणनीति चुहिँदै थियो । सरकारले छठको विदामा एक दिन थप्दा समेत चुनाव सार्ने षडयन्त्रको आशंका गर्ने वाम जनमतलाई रोक्न कांग्रेसले उदारतापूर्वक सानातिना दलहरुलाई पनि सिट छाड्ने तर कम्युनिस्टलाई जित्न नदिने रणनीति बनाएको प्रष्टै बुझ्न सकिन्छ ।

कांग्रेसको निर्णय तहमा रहेका ती नेताले भनेको अर्को कुरा पनि मननयोग्य छ । उनले भने- नेपाली राजनीतिमा माओवादीको यो अन्तिम एपिसोड हो । स्थानीय चुनावमा हामीले प्रयोग गर्न खोज्यौं । शेरवहादुर दाइले भरतपुरमा रेणुलाई जिताउन राज्यका अंगहरु पनि प्रयोग गर्नुभयो । यो गुनबाट प्रचण्ड आउने चुनावसम्मै मिल्छन् भन्ने उहाँको अनुमान फेल खायो । भरतपुर प्रकरणबाट चोट व्यहोरेको एमालेले माओवादीलाई यस्तो गरी हामीबाट खोस्यो कि, त्यो झड्काले अहिलेसम्म हाम्रो नेतृत्व फर्ममा आउन सकेको छैन । हिसाब-किताब गरेर प्रचण्डले साथ छाडे ।

वास्तवमा भरतपुर प्रकरणले नेपालमा वामपन्थी गठबन्धनका लागि आधार तयार गरेको थियो । छोरीलाई मेयर जिताइदिन जायज/नाजायज सबै हतकण्डा प्रयोग गरेका देउवाले त्यसपछि प्रचण्ड आफूप्रति सधैं कृतज्ञ हुने विश्वास लिएका थिए होलान् ।

तर, त्यही काण्डमा आफू अदालत र निर्वाचन आयोगबाट समेत पेलिनु परेको एमालेले कांग्रेस माओवादी गठबन्धन टुटाउने खेल शुरु गर्‍यो ।

मध्य दशैंमा कांग्रेस नेताहरु मस्त रहेका बेला जुन सरप्राइज ओली र प्रचण्डले दिए, त्यसपछि देउवाले भनेछन्- प्रचण्ड मान्छे कृतघ्न हुन् । र, त्यही दिनबाट शुरु भएको हो, कांग्रेस चुनावबाट भाग्छ भन्ने आशंका र हल्ला ।

कांग्रेस चुनावबाट नभाग्ने ४ आधार

मतदानको लाइनमा बसिसक्दा समेत चुनाव हुन्छ कि हुँदैन भन्ने आशंका गरिरहनुपर्ने मुलुक नेपाल नै भएकाले मंसिर १० को चुनावका बारेमा आशंका कायम रहनु स्वाभाविक कुरा हो । तर, केही यस्ता कारण र तर्क छन्, जसको बलमा भन्न सकिन्छ कि कांग्रेसले चुनाव सार्ने आत्मघाती खेल खेल्दैन ।

कारण १

वामपन्थी गठबन्धनबाट जसरी कांग्रेस आत्तिएको छ, त्यो स्केलमा आत्तिन जरुरी छैन । पहाडका ८७ सिटमा वाम गठबन्धन जति हावी हुन सक्छ, तराईका ७८ सिटमा लोकतान्त्रिक गठबन्धन त्यति नै हावी हुन सक्छ । त्यसका लागि कांग्रेस, फोरम र राजपाबीच तालमेल जरुरी छ ।

यदि यो गठबन्धन बन्यो भने कांग्रेसले प्रदेश नम्बर २ का कम्तिमा २५ सिट जित्न सक्छ । प्रदेश १ को सुनसरी र मोरङमा अधिकांश सिट जित्न सक्छ भने प्रदेश ५ मा पनि राम्रो परिणाम ल्याउन सक्छ । प्रदेश ७ मा बिजय गच्छदारको कांग्रेस फिर्तीले कैलालीमा २ सिट बोनस दिँदैछ । लोकतान्त्रिक गठबन्धनले तराईमा ७८ मध्ये कम्तिमा ४० सिट जित्ने आँकलन कांग्रेसभित्रै भइरहेको छ ।

हिमाल र पहाडबाट पनि कांग्रेस गठबन्धनले वाम गठबन्धनभित्रको अशन्तुष्टिमा खेलेर थप सिट आर्जन गर्दा कम्युनिस्टहरुको बहुमत रोक्न सकिन्छ कि भन्ने आशा कांग्रेसमा जिवितै छ । त्यसैले पनि कांग्रेसले यो चुनावबाट भागेर होइन, सामना गरेरै जित्न सक्छ ।

कारण २

एमाले र माओवादी एक महिनाअघिसम्म देशका सबैभन्दा दुश्मन शक्ति थिए । रातारात बनेको वामपन्थी गठबन्धनलाई एउटै कम्युनिस्ट केन्द्रको लेपन लगाइए पनि वास्तवमा दुई पार्टीबीचको एकताको जग बसेको छैन । तालमेलप्रति कार्यकर्तालाई इमान्दार बनाउन पार्टी एकताको सितन खुवाइएको चर्चा चलिरहेकै छ ।

एमालेको बलमा माओवादीले ‘साइजेबल’ सिट ल्यायो भने यो गठबन्धन कायमै रहन्छ भन्ने छैन । एक वर्षको बीचमा कांग्रेस र एमाले दुवैलाई नचाउन सफल प्रचण्डले चुनावपछि नयाँ आधारमा नयाँ शक्ति सन्तुलनको सूत्र प्रतिवादन गर्ने आशा कांग्रेस नेताहरुले मारिसकेका छैनन् ।

किनकि प्रचण्डको किचनमा बिमलेन्द्र निधीका अति मिल्ने साथीहरुले डाडू पुन्यु चलाइरहेकै छन् । कांग्रेसले वामपन्थी गठबन्धनको बहुमत आउँदैमा ५ वर्ष सत्ता बाहिर बस्नुपर्ने डर पाल्नु जरुरी छैन । राजनीतिमा जस्तोसुकै चमत्कार गर्ने क्षमता प्रचण्डसँग हुञ्जेल, बहुमत प्राप्त वामपन्थी गठबन्धन नै ५ वर्ष चलिरहन्छ भन्ने पूर्वानुमान लगाउनु ‘प्रचण्डपथ’लाई नबुझ्नु हो ।

कारण ३

कांग्रेस नेताको बुझाइमा अहिले वामपन्थी गठबन्धनले सबैतिर चुनाव जित्नै लाग्यो भनेर डिजिटल प्रचारबाजी भइरहेको छ । मूलतः स्थानीय तहको चुनावमा दलका उम्मेदवारले पाएको मतलाई क्याल्कुलेटरबाट जोडेर अधिकांश निर्वाचन क्षेत्रमा वामपन्थी गठबन्धन अगाडि देखाइएको कांग्रेस नेताको गुनासो छ ।

तर, स्थानीय तहको चुनावमा स्थानीय उम्मेदवारले एक भोटका लागि रातदिन खटेर कति मेहनत गरेको हुन्छ । उसले नातागोता, इष्टमित्र, तल्लो घर माथ्लो घरको अन्तरबिरोधमा खेलेर पाएको मतलाई सम्बन्धित राजनीतिक दलको खातामा जम्मा भएको भोट मानियो भने त्यो मनको लड्डूमात्र हो । स्थानीय तहका उम्मेदवारले पाएको मतको कम्तिमा २० प्रतिशत तलमाथि हुन्छ ।

जनताको मन र मत भनेको जुनसुकै बेला फेरिने चलायमान वस्तु हो । त्यसैले स्थानीय चुनावको मत जोडेर को जित्ने र को हार्ने भन्ने सामान्य आधार बनाउन सकिएला, तर त्यो मत जस्ताको तस्तै वैंक खाताबाट ट्रान्सफर भएजस्तो हुँदैन । कांग्रेस पार्टी र त्यसका उम्मेदवार हुनेहरुले यति कुरा बुझेका छन् ।
कहाँ खेल्नुपर्छ र कसरी चुनाव जित्नुपर्छ भन्ने कुरा कम्युनिस्टहरुले भन्दा कांग्रेसले अलि बढी नै बुझेको छ । किनकि चुनावी खेलमा कांग्रेसले कम्युनिस्टको भन्दा धेरै जुत्ता फटाएको छ । यसकारण पनि कांग्रेस चुनाव सार्ने वा टार्ने खेलमा लाग्दैन र लाग्न सक्दैन ।

तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार